Clubs and Cuers
with Venues Times and Contacts



Victoria

Day
Place Leader Phone
Address
Monday
Harlequin Rounds
Learners/Workshops
6.30 pm(by appointment)
Intermediate 7.30 pm onwards
Coral Wegmann (03) 9702 9251
Sunnyside Lodge
61-69 Pietro Road
HEATHERTON
Tuesday
Morning
Spinning Wheel
Round Dance Club

10.30 - 11.30 am
Learners
11.30 am - 12.30 pm
Intermediate
Carol Simondson 0400 354 445 Springdale Neighbourhood Centre
17-21 High Street
DRYSDALE
Thursday Sunnyside Rounds
7.30 - 10.00 pm
Advanced - Phase III-VI
Ella Whyte (03) 9551 8496 Sunnyside Lodge
61-69 Pietro Road
HEATHERTON
Sunday
1st and 3rd Only
Sunnyside Rounds
2.00 - 2.45 pm Teach
2.45 - 7.00 pm
Advanced Ph III - V
Ella Whyte (03) 9551 8496 Sunnyside Lodge
61-69 Pietro Road
HEATHERTON 3202
Sunday
2nd and 4th
Only
Kintyre Round Dance Club
1.30 - 3.30 pm
Learners
2.30 - 4.15 pm
Intermediate
Carol Simondson 0400 354 445
6/1829 Ferntree Gully Road
FERNTREE GULLY
 

New South Wales .

Day
Place Leader Phone
Address
Monday
Greystanes Rounds
Easy & Intermediate Level
Anne Glazier (02) 4735 2949 Greystanes Community Centre
Greystanes
Monday
Except 2nd
Southside Rounds
Intermediate Level
Cuer - Ed Coleman
Contact - Lyn Yager
(02) 9875 1975 Uniting Church
Beecroft
Tuesday
Except 3rd

Greystanes Rounds
Easy & Intermediate Level
Anne Glazier (02) 4735 2949 Greystanes Community Centre
Greystanes
Tuesday
2nd Only

Social 50/50 Night
Squares & Rounds (Easy)
Ashley Shore
Anne Glazier
(02) 4735 2949 Greystanes Community Centre
Greystanes
Wednesday
DanceAround
Phase II-VI
Terry Lee
Contact - Teresa Findlay
(02) 9544 7613 West Ryde Public School
West Ryde
Thursday
1st and 3rd Only

Gosford Rounds
Easy & Intermediate Level
Ed Coleman
Contact - Kathy Webber
(02) 4360 1950 Brentwood Village Auditorium
Kincumber
Friday
Top Cats Rounds
Easy Level
Cuer - Brett Gill
Contact - Wendy
(02) 9528 4693 Engadine West Primary School

Saturday
1st Only

Dinosaur Square Dance Club
7.30 pm Easy Level
& Squares
Cuer - Brian Hotchkies
& Guests
(02) 4392 0336 Niagara Park Community Centre

Saturday
2nd Only

Tumbi Umbi Square
Dance Club

Easy & Intermediate Level
Cuer - Ed Coleman
Contact - Brian Hotchkies
(02) 4392 0336 Niagara Park Community Centre

Saturday
2nd Only

Top Cats
Easy Level & Squares
Cuer/Caller - Brett Gill
Contact - Wendy
(02) 9528 4693 Sutherland Uniting Church Hall
Sutherland
Saturday
3rd Only

Classified A
Easy Level & Squares
Cuer - Ed Coleman
Contact - Nola or David
(02) 4396 6593 Wideview Public School
Berowa
Sunday
Sunset Rounds
4.00 - 8.00 pm
Easy & Intermediate Level
Dorothy Ranger (02) 9522 7307 Sylvania Heights Public School
Sylvania Heights
 

Queensland

Day

Place

Leader

Phone

Address
Monday
Jimboomba
7.00 - 8.00 pm Beginners
8.00 - 9.15 pm Club Level
Paula Armstrong (07) 5546 3493 Jimboomba Community Hall

Monday
Buderim
5.45 - 7.15 pm
Convention Rounds
Phase IV & Higher
Bev McLachlan (07) 5445 1238 Square Dance Centre
BUDERIM
Monday
1st and 3rd Only

Hemmant
7.00 - 9.30 pm
Phase IV-VI
Greg Hibberd
Chris Heyworth
0417 614 462
(07) 3393 4091
Hemmant Community Hall
Access off Ramsay Road
HEMMANT
Tuesday
RELAXAROUNDS
Wilston-Grange
Brisbane
7.00 - 9.00 pm
Phyl Stewart (07) 3888 5273 Cnr Hawdon and Dibbley Streets
GRANGE

Tuesday
Logan City
7.00 pm
Jane Rayner (07) 3299 7717 Logan City Square Dance Centre
161A Magnesium Drive
CRESTMEAD
Tuesday
Buderim
5.45 - 6.45 pm
Beginner Rounds
Bev McLachlan (07) 5445 1238 Square Dance Centre
BUDERIM
Wednesday
Calamvale
7.00 - 9.30 pm
Club Level
Paula Armstrong (07) 5546 3493 Calamvale Community Hall

Wednesday
Deception Bay
1.00 - 3.30 pm
Phyl Stewart (07) 3888 5273 Palm Lakes Resort
DECEPTION BAY
Thursday
Calamvale
7.00 - 8.00 pm Beginners
8.00 - 9.15 pm Phase III-IV
Paula Armstrong (07) 5546 3493 Calamvale Community Hall

Thursday
Bribie Island
1.00 - 3.00 pm
Phase II-IV
Phyl Stewart (07) 3888 5273
Please call if coming
Golden Age Centre
Arcadia Ave WOORIM
BRIBIE ISLAND
Friday
Murrarie
6.30 - 8.00pm
Phase II-IV
Val Bolton (07) 3275 1558 Murrarie Progress Association Hall
10 Queensport Road South
MURRARIE
Sunday
Following 1st
and 3rd
Saturdays Only
Buderim
2.00 - 4.00 pm
Non-Convention Rounds
Phase IV and Higher
Bev McLachlan (07) 5445 1238 Square Dance Centre
BUDERIM
Sunday
1st Only
Jimboomba
3.00 - 6.00 pm
Phase IV-VI
"Carousel Club"
Paula Armstrong (07) 5546 3493 Jimboomba Community Hall

 

Australian Capital Territory

Day

Place

Leader

Phone

Address
Friday
Moonspinners
Pre-recorded Cues
5.30 pm
Intermediate
7.00 pm Club Level
Julie & Tony McDonald 0411 485 871

Email - mcdont2339@bigpond.com
Woden Seniors Club
Corinna Street
WODEN
Sunday
1st to 4th
Moonspinners
Teaching
1.00 - 4.00 pm
Intermediate
4.00 - 6.00 pm
Advanced
Julie & Tony McDonald 0411 485 871

Email - mcdont2339@bigpond.com
Woden Seniors Club
Corinna Street
WODEN
Sunday
5th Only
Moonspinners
2.30 pm Social Dance
Club Level
Julie & Tony McDonald 0411 485 871

Email - mcdont2339@bigpond.com
Woden Seniors Club
Corinna Street
WODEN
 

South Australia

Day

Place

Leader

Phone

Address
Wednesday
Sunset Twirlers
7.00 - 10.30 pm
Learners
Phase II-VI
Les & Anne Tulloch
(08) 8388 5202
0414 842 303

Email - lest11@bigpond.com
Web - www.sunsettwirlers.com
Cooinda Neighbourhood Centre
Cnr Diagonal & Sturt Roads
STURT
Thursday
T & T Rounds
7.30 - 10.30 pm
Advanced
Thelma McCue (08) 8261 8128 Chandelier Ballroom
Cassie Street
COLLINSWOOD
Friday
T & T Rounds
7.30 - 10.30 pm
Learners
Thelma McCue (08) 8261 8128 Chandelier Ballroom
Cassie Street
COLLINSWOOD
Sunday
T & T Rounds
12.00 - 2.30 pm
Convention Rounds
2.30 - 5.00 pm
Learners
Thelma McCue (08) 8261 8128 Chandelier Ballroom
Cassie Street
COLLINSWOOD
Sunday
Sunset Twirlers
7.00 - 10.00 pm
Learners
Les & Anne Tulloch
(08) 8388 5202
0414 842 303

Email - lest11@bigpond.com
Web - www.sunsettwirlers.com
Cooinda Neighbourhood Centre
Cnr Diagonal & Sturt Roads
STURT